אמנות החושים - כשמוח ואמנות יוצאים למסע משותף

מסע משותף של מדענים ואמנים צעירים להצגת פעילות המוח באמנות

06 בספטמבר 2018, 17:00 - 22:00 
לובי הספרייה המרכזית 
אמנות החושים - כשמוח ואמנות יוצאים למסע משותף

מסע משותף של מדענים מבית הספר סגול למדעי המוח, ואמנים צעירים מבית הספר לאמנות רב תחומית בשנקר, להצגת פעילות המוח באמנות

איך מתרגמים את מה שקורה בתוך מוחנו לאמנות? סטודנטים מבית הספר סגול למדעי המוח ומבית הספר לאמנות רב תחומית בשנקר יצאו יחד למסע משותף, בהנחיית האמנית אתי אברג'ל משנקר וד"ר דנה בר-און מבית הספר סגול למדעי המוח, כדי לגלות אם זה אפשרי. התוצאה: מיצג רב-חושי משותף המאפשר לצופים בו להיות עדים למתרחש בתוך ראשם בעזרת משוב חושי.

במיצג שש יצירות אינטראקטיביות, הממחישות באופן מקורי ומרתק פעילויות שונות במוחנו:

  • החוש השישי - שיווי המשקל וחשיבותו בחיינו. במיצג ניתן יהיה לעמוד על כדור BOSU, שבסיסו יציב וקשיח, אך חלקו העליון הוא חצי כדור גומי אלסטי. העמידה עליו משפרת את היציבה, בכך שהיא דורשת מאתנו להשתמש בשרירי הבטן והגב העמוקים, על מנת לאזן את הגוף.
  • Sight Specific - מה אנו רואים כשאנו מסתכלים סביבנו? למרות שנדמה לנו שאנו תופסים את העולם בצורה חדה, מבינה פיזיולוגית אנו מסוגלים לקלוט רק חלק קטן מאוד משדה הראייה שלנו. אנו מזיזים את העיניים כל הזמן ובמהירות אדירה - כשלוש פעמים בשנייה! - כדי לקלוט ולאסוף מידע בצורה יעילה ביותר. במיצג זה העין נמצאת במרכז הבמה.
  • A Matter of Mind - רוח וחומר. איך אפשר לתרגם את מה שמתחולל בתוכנו, למשהו מוחשי שניתן לראות, לשמוע ולהרגיש? במיצג זה יוכלו המבקרים להרכיב על עצמם מכשיר EEG, ולראות במו עיניהם את הפעילות המוחית שלהם.
  • A Fragile Moment - מחלות נוירודגנרטיביות כמו אלצהיימר ופרקינסון הן המגיפה החדשה של המאה ה- 21. למרות מחקר ופיתוח ארוכי שנים בתחום, לא נמצאה עדיין אף תרופה למחלות אלו, והטיפול המוצע כיום הוא סימפטומטי בלבד. במיצג שילבו היוצרים את הידע בפרשנות חומרית וצבעונית, וניסו ליצור מערכת אוביקטים מרחפים בחלל נתון. אלו מדמים את תנועת החלבונית האחראים על התפתחות מחלות אלו במוח, ואת הניסיון לחשוף את רגע התחוללות המעבר מפעולה תקינה לחולה.
  • VI - קליפת המוח שלנו, בה מתרחשים תהליכים רבים, היא החלק מהפותח ביותר במוח האנושי. היא זו שיוצרת את אותה צורה מפותלת, על מנת לדחוס כמה שיותר שטח בכמה שפחות מקום. אולם למרות עובייה הדק (3-2 מ"מ בלבד), יש לה מבנה מסודר המורכב משש שכבות שונות. במיצג זה השחקנים הראשיים הם הנוירונים, אותם תאי עצב של המוח. לכל אחד מהם תפקיד אחר, ולכן למרות שאולי במבט ראשון הם נראים דומים - במבט שני ניתן להבחין בהבדלים הבולטים ביניהם.
  • ReflAction - מיצג אינטראקטיבי המדמה את מהירות הולכת המידע במוחו של הצופה. זמני התגובה של הצופה נמדדים בלחיצת כפתור, ומתורגמים למהירות הולכה אינדיבדואלית.

 

מיקום: לובי הספרייה המרכזית

המתחם פתוח לכל המבקרים, לאורך כל שעות האירוע

רוצה לדעת לפני כולם על אירועים נוספים באוניברסיטה?

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>