גיבורי על, מצחיקנים ובתי תפילה יהודיים תחת גג אחד

הומור יהודי חובק עולם, פורצי ופורצות דרך יהודים, ובתי תפילה מיוחדים בשלוש תערוכות ייחודיות בבית התפוצות

06 בספטמבר 2018, 17:00 - 22:00 
בית התפוצות 
גיבורי על, מצחיקנים ובתי תפילה יהודיים תחת גג אחד

הומור יהודי חובק עולם, פורצי ופורצות דרך יהודים, ובתי תפילה מיוחדים בשלוש תערוכות ייחודיות בבית התפוצות

מה משותף לג'רי סיינפלד, לגשש החיוור, לתיאודור הרצל ולבית הכנסת בפירנצה? לכולם קשר הדוק ליהדות, שלאורך 5,000 שנות קיומה ידעה עליות ומורדות רבים.

 

בית התפוצות פותח באופן חגיגי וחד פעמי את שעריו בליל המדענים בפני הקהל הרחב, לשלוש תערוכות ייחודיות ויוצאות דופן, המציגות את ההיסטוריה של העם היהודי משלוש זוויות שונות: הומור יהודי חובק עולם, התחקות אחר אישים ונשים יהודיים פורצי דרך לאורך השנים, והצצה לעולם בתי הכנסת בעבר ובהווה.

 

ויהי צחוק- הומור יהודי מסביב לעולם

העולם מצחיק, אז צוחקים. אחרי 2000 שנות גלות, קצת יותר מ-5000 שנות קיום, ולכבוד 70 שנות מדינה - מציג מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות את תערוכת ההומור היהודי המקיפה הראשונה בישראל. מהאחים מארקס עד הגשש החיוור, מג'רי סיינפלד עד שייקה אופיר, משרה סילברמן עד אורנה בנאי, דרך כל התקופות, העדות, השפות והז'אנרים, מזמינה אותנו התערוכה לגלות את הדרך שעשה ההומור שלנו משורשיו העממיים ועד ימינו, ובוחנת גם את העקבות שהותיר בעברית, ובשפות השונות. התערוכה מציגה פריטים אישיים של גדולי הקומיקאים, הכותבים והקומדיות בקולנוע ובטלוויזיה, עושה שימוש בסרטים, קטעים ארכיונים וקליפים, לצד תחנות אינטראקטיביות מתקדמות, המזמינות את הקהל לגלות בדיוק מה מצחיק אותם – ולהוסיף עוד ועוד חומרים למאגר הבדיחות העצום שנאסף עבורה. במרכז התערוכה מועדון סטנד אפ ניו יורקי, וסרט מקורי שצולם במיוחד – "סטנדאפ תוצרת הארץ" – בהשתתפות עדי אשכנזי, אורנה בנאי, אלי יצפאן, יעל לבנטל, עידן ברקאי, תום יער, נלי תגר, רמי ורד, שמואל ברו, גיל קופטש, רמי שטרן ומיטל שפירו, המספרים על חוויות ילדות מצחיקות.

 

 

גיבורים - פורצי הדרך של העם היהודי

מרחב  פתוח לילדים ולילדות, שנבנה מתוך כבוד לדימיון פורה, לסקרנות אינסופית וליכולת ליהנות וללמוד ממשחקים, מסרטים, ומאתגרים טכנולוגיים ואחרים. באמצעות כלים אלה אנו מציגים את גיבורי וגיבורות העל היהודים לאורך ההיסטוריה, בתקווה לעורר אצל הילדים והמבוגרים מחשבה מחודשת על גבורה, הערצה והערכה. במרחב הצבעוני והחיוני להפליא, נפגשים הילדים עם הפנים השונות של ההצלחה: אנשים ונשים שהעזו לחשוב ולפעול באופן יוצא דופן, השקיעו וחתרו אל המטרה, כל הדרך עד ההצלחה המיוחלת. מגוון הדמויות המוצגות מתקופות שונות בהיסטוריה, ומתחומים רבים, מגדירות את העם היהודי כקבוצה המאפשרת ביטויים שונים של הצלחה, ולא מתמקדת רק בכוח הזקוע או בגבורה בשדה הקרב. בהתאם לכך ניתן דגש מיוחד לגיבורי התרבות - מוקד התצוגה הגדול בתערוכה. בתערוכה 15 תחנות הפעלה אינטראקטיביות, ושישה סרטי אנימציה. מסכי מגע המופיעים ליד כל קבוצת גיבורים מאפשרת להורים להוסיף ולתרום מידע חדש. התערוכה מיועדת לגילאי 12-6 ולהוריהם ונדרשת ברישום מוקדם.

 

הללו-יה! כינוס, תפילה, לימוד – בית הכנסת אז והיום 

תצוגת הקבע החדשה, שתיפתח לקהל הרחב רק בשנה הבאה, מציגה את עולם בית הכנסת בעבר ובהווה. היא כוללת 21 מודלים של בתי כנסת, המשמשים לאורך הדורות מקום מפגש חברתי, בית לימוד, יצירה ותפילה, וכן היכל לקיום חתונה, בר/בת-מצווה, מפגשים קהילתיים, אירועי גיוס תרומות צדקה, ועוד. לצד כל דגם מוצג פריט טקסי מקורי מבית הכנסת או מהקהילה הקשורה בו. בתצוגה יוכלו המבקרים ליהנות מארבע עמדות פעילות חווייתית, מיצג מדיה ענק ומרהיב, עבודת וידאו-ארט בחדר מראות, וסרטים שונים.

 

 

 

שעה ומיקום: התערוכות תתקיימנה בבית התפוצות, ותהיינה פתוחות לקהל הרחב ללא תשלום באופן חד פעמי.

הכניסה חופשית, על מנת להיכנס לתערוכות יש להגיע לקופה הראשית

 

רוצה לדעת לפני כולם על אירועים נוספים באוניברסיטה?

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>